Interlink

 

 

 

 

 

Yeni Dönemde Pazarlama İletişimini Öne Çıkaracağız

 

.

Bize şu anki görevinizden söz eder misiniz?

Şu anda Türkiye genelindeki 77 dağıtım noktasından, yaklaşık 17.000 müşteriye hizmet vermekte olup, yerel pazardaki 30 yılı aşkın deneyimi ile Türkiye’nin önde gelen ilaç, medikal, sağlık ve güzellik ürünleri dağıtıcısı Alliance Healthcare Yatırım Holding A.Ş.’de, Satış Direktör Yardımcısı olarak görev yapıyorum. Alliance Healthcare her gün dünyada milyonlarca kişiye ilaç ve sağlık ürünleri ulaştıran Walgreens Boots Alliance’ın Türkiye’deki toptan ilaç satış ve dağıtımı yapan şirketidir, çok yönlü toptancılık hizmetleri sunar. Ana sorumluluk alanım 800 kişilik satış ekibi ve online satış platformunu etkin şekilde kullanarak şirketin satış hedeşerine ulaşacak satış geliştirici stratejiler üretmek ve uygulamasını koordine etmektir.

Kişisel kariyerinizi ve bundan sonraki hedeşerinizi öğrenebilir miyiz?

2004 yılından bu yana kariyerimi satış ve ticari operasyonlar alanında yoğunlaştırdım. Yıllar içerisinde Türkiye gibi dinamik ve gündemi hareketli bir ülkede, çeşitli seviyelerde yöneticilik yapmak ciddi bir birikim sağladı. Bu sayede gerek bulunduğum şirketlerdeki değişimlere, gerekse sektörel zorluklara yenilikçi ve verimli çözümler üretecek becerileri edindim. Bakış açım hiçbir zaman sadece bir iş sahibi olmak olmadı. Yönettiğim ekibimle sürdürülebilir, yenilikçi iş modelleri ve sistemler oluşturmaya odaklandım. Bunları da iş hayatında başarının anahtarı olarak gördüğüm yapıcı davranış ve tutumlar ile desteklemeyi önceliklendirdim. İş hayatında IQ kadar EQ’nun bir yöneticinin vazgeçilmez yetkinliği olması gerektiğine inanarak kendimi bu anlamda hep geliştirmek için çalışıyorum. Önümüzdeki dönemde dinamizminden keyif aldığım satış ve ticari operasyonlar alanında yine yenilikçi iş modelleri geliştirme odaklı olarak kariyerimi sürdürmeyi planlıyorum.

Alliance Healthcare şu an sektörde nerede? Nasıl bir gelecek öngörüyor ve bu gelecekte nerede yer alacak?

Alliance Healthecare olarak Türkiye’de eczane kanalındaki her türlü ürünün tedarikini sağlamaktayız. Eczanelere giden her 3 üründen 1 tanesi Alliance Healthcare tarafından temin ediliyor. Eczaneler, toplumun sağlık hizmetine en hızlı ve kolay ulaşabildiği, sağlık danışmanlığını eczacı gibi kıymetli ve yetkin bir sağlık profesyonelinden kolaylıkla alabildikleri, çok önemli noktalar. Bugün tedarikçi firmalar ve eczaneler arasında 3 ana unsurda hizmet veriyoruz; Lojistik iş ortaklığı, finansal risk taşıyıcılık ve satış destek hizmetleri. Yeni dönem için bu 3 ana role pazarlama iletişimini de eklemek istiyoruz. Bu bakış açısıyla Türkiye’nin potansiyeline inanıyor ve bu anlamda sağlık alanındaki hizmetlerimizi yenilikçi iş modelleriyle güçlendirerek büyümeyi hedeşiyoruz.

Alliance Healthcare olarak değişen hizmet yapınız ile genişleyen kurumsal ve bireysel hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Dağıtım kanalı operasyonu ilaç üreticisi ile eczanenin orta noktasında yer almakta. Yani B2B modeli içerisinde yer aldığımızı söylemek durumumuzu özetleyecektir. Dolayısıyla hizmetlerimiz kurumsal işletmelerle olan ilişkiler üzerine kurgulanmış durumda. Bildiğiniz gibi teknolojinin hepimizin günlük hayatına getirdiği en büyük olgu hız. Biz geleneksel bir iş modelini yeni dönemin ihtiyaçları çerçevesinde güncelliyor ve işbirliği içinde olduğumuz tüm taraşara bu yönde hizmet sağlıyoruz. Hızla değişen ve gelişen teknolojiyi işimize entegre ederek hizmet kalitemizi arttırmaya ve toplum sağlığına katkı sağlayacak yenilikçi hizmetleri oluşturmaya odaklanıyoruz.

Aktif promosyon, kampanya ve aktiviteleriniz nelerdir?

Bu dönemde özellikle on-line alanda ilaç dışı tüketim ürünlerine yönelik bir sadakat programına yoğunlaşmış durumdayız. Her geçen gün hızla değişen alım-satım ilişkilerinde dijital platformlar öne çıkıyor. İlişkide olduğumuz tüm taraşar için daha avantajlı imkanlar sunan bir platform kurgumuz var. Ayrıca farklı programlarla müşterilerimize eğitim ve danışmanlık hizmetleri sağlıyoruz.

Ülkemizin ve bulunduğunuz sektörün bugünü ve geleceği hakkındaki fikirlerinizi öğrenebilir miyiz?

Ülkemiz dünyada ilk 20 büyük ekonomi içerisinde ve bulunduğu coğrafya, tarihi birikimi ve dinamik insan kaynağı ile çok önemli potansiyele sahip. Sağlık sektörü ise sonu gelmeyecek stratejik bir alan. Gelecekte de gelişen ekonomimiz ve hızla şehirlileşen genç nüfus ile ciddi fırsatları barındıracağından hiç şüphemiz yok.

Şirket çalışanlarınız ve müşterileriniz için aktiviteleriniz mevcut mu?

Çalışanlarımızla bazı özel gün kutlamalarımız ve çalışan çocuklarına yönelik faaliyetlerimiz oluyor. Müşterilerimizle de düzenlediğimiz fuarlar ve özel programlarla gerek sosyal iletişimi arttıracak gerekse sektörel anlamda paylaşımlarda bulunacak şekilde bir araya geliyoruz.

M. Ferit ŞAHİN
Satış Direktör Yardımcısı