Interlink

 

 

 

 

Uzun Vadede Sektörün Büyümesini Öngörüyoruz


.

Bize şu anki görevinizden söz eder misiniz?

Exxonmobil’de 19 yıldır görev alıyorum. Satış Pazarlama bölümlerinde çalıştım. Son iki senedir Otomotiv satışlarındayım. Ağırlıklı olarak Distribütörlerimize uyguladığımız Sadakat parogramı, E-ticaret kanalının kurulması ve yönetilmesi ve saha satış faaliyetlerimizden sorumluyum.

Kişisel kariyerinizi ve bundan sonraki hedeşerinizi öğrenebilir miyiz?

Exxonmobil’de olan çalışma hayatım çok renkli geçti. Çok farklı pozisyonlarda görev aldım. İlk olarak Müşteri Hizmetleri departmanında göreve başladım ve ardından Yatırım, Fiyatlandırma, Pazarlama, Distribütör Satışları ve Otomotiv satışlarında hala devam ediyorum. Bundan sonraki pozisyonum ne olur bilemesem de Pazarlama veya Satış tarafında devam etmeyi hedeşiyorum.

Mobil Oil çatısı altında Türkiye’de satışa sunduğunuz ürünler hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Türkiye, Mobil’in üretim yaptığı yaklaşık 30 ülke arasında yer alması sebebiyle özel bir öneme sahip. Bugün Türkiye’den 14 ülkeye 165 farklı ürün ihraç ediyoruz. Türkiye’de endüstriyel, otomotiv, havacılık ve denizcilik sektörlerine yönelik madeni yağ üretim ve dağıtım hizmeti veriyoruz.

2019 yılında ilk kez satışa çıkardığınız bir ürününüz oldu mu? Yılın geri kalanında olacak mı?

Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen hafif ticari araçlara özel üretilmiş yeni ürün kategorimiz Mobil Delvac Hafif Ticari sektördeki büyük bir açığı gidermiş görünüyor. 2019’da Mobil 1 ve Mobil Super 3000 serilerinde yeniliklerle ürünlerimizi Türkiye piyasasına özel olarak geliştirdik. Bu yeniliklerle otomotiv üreticileri tarafından onaylı, kartel hacimlerine uygun paketlerde piyasaya sunduk.

Yılın ilk yarısında en çok talep gören ürünleriniz hangileri oldu?

Mobil Delvac hafif ticari ürünleri sektörde büyük bir ihtiyacı da gidermesinden ötürü öne çıkan ürünlerimizden biri oldu. Geçtiğimiz yıl Mart ayı itibariyle 5 ve 7 litrelik ambalaj seçenekleriyle satışa sunulan ve Mobil Delvac markası altında hafif ticari araçlar için geliştirilen yepyeni ürün yelpazesi ile hafif ticari araçların ihtiyaçlarını karşılayarak önemli bir boşluğu doldurduk. Bunun yanında RN 0720 onayına sahip, Renault araçlara özel geliştirilen Mobil Super 3000 Formula R5W30 ürünümüz piyasadaki Reanult kullanıcılardan rağbet görmeye devam ediyor.

Teknik olarak ne tür hizmetler sunuyorsunuz? (Yağ tavsiye programları, mobil web sitesindeki yağ arama motoru vs)

Mobil ürünlerine ulaşacağınız tüm servislerde aracınıza özel yağ tavsiyelerimizi görebilirsiniz. Bunun yanında servise gitmeden web sitemizden erişeceğiniz “Hangi Yağ” uygulamamız ile aracınıza özel yağ tavsiyemizi görebilirsiniz.

Birçok farklı sektöre ürün ve hizmet sağlıyorsunuz. 2019 yılında, şu ana kadar daha öne çıkan ve ağırlık verdiğiniz bir sektör oldu mu?

Otomotiv sektörü Türkiye için yüksek büyüme potansiyeline sahip olma özelliğini korumaya devam ediyor. 2019 yılında yaşanan sektörel daralmaya rağmen, batılı ülkelerle karşılaştırıldığında halen daha düşük olan araç sahipliği oranı sebebiyle uzun vadede sektörün büyüme potansiyeli barındırdığını düşünüyoruz. Otomotiv üreticilerinin Türkiye’de yeni hayata geçirmekte oldukları yatırımları da bu öngörümüzü destekler nitelikte.

İrem ALGIER
Exxonmobil Oto. Satışlar Uzmanı