Interlink

 

 

 

 

Dünyanın En Büyük Yem Üreticisi

 

1-Bize şu anki görevinizden söz edebilir misiniz ?

C.P. Standart Gıda ve Tic. San. A.Ş. Şirketinde, C.P. Yem İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü görevindeyim. Görevim büyük bir ekibin parçası olarak yetiştiriciye ulaşan her çuval yemin öncesinde ve sonrasında huzurlu, mutlu bir memnuniyet oluşturmak. Ülkeye, insanımıza ve tabi ki firmama katkıda bulunacak pazarlama faliyetlerini geleneksel yöntemler ile yeni dijital pazarlama kültürünü birleştirerek gerçekleştirmek. Bunlar içerisinde en önemli olan yetiştiricilerimizin bilinçli hayvancılık, doğru besleme ile sağlıklı hayvanlardan daha fazla verim ile daha çok kazanacaklarını her platformda seminerler, programlar, teknik eğitimler, bayi ve yetiştirici ziyaretleri, saha teknik destek ekibimizle il il yaptığımız kanıt çalışmaları diyebilirim.

2-Kişisel olarak kendi iş hayatınızla ilgili bugüne kadarki kariyerinizi ve bundan sonraki hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

10 yılı aşkın bir süredir satış ve pazarlama alanında farklı görevlerde bulundum. Uzmanlaşma süreci durmak bilmiyor çünkü günümüz iş dünyası, teknoloji ve müşteri yapısı aynı on yıl içerisinde büyük değişim yaşadı ve yaşamaya devam edecek. C.P. Group Dünya’nın en büyük yem üreticisi ve bana kattığı uluslararası tecrübe ile öğrenmeye, gelişmeye ve yepyeni projelere imza atmaya devam edeceğim. Kişisel olarak bir Dünya liderinde marka oluşturmak, markanın büyüdüğünü görmek hatta çuvallarındaki size ait olan izler bile gurur verici.

3-CP Yem şu an sektörde nerede? Nasıl bir gelecek öngörüyor ve bu gelecekte nerede yer alacak?

CP Group 26.7 milyon ton / yıl ile Dünya’da lider. Bunun büyük bir gururla 1.5 milyonu ülkemizde üretilmektedir. Sektörün yem teknolojisi konusunda öncüsü, saha satış destek konusunda ilklerinden. Yani Sektöre yön veren lider firmalarından biriyiz. Dünya çapında 100. yılını ülkemizde 31.yılını kutlayan C.P. Yem 7. fabrika yatırımını Konya’da tamamladık. 10 fabrikaya hedefimize doğru emin adımlarla ilerliyoruz.

4-CP YEM olarak değişen hizmet yapınız ile genişleyen kurumsal ve bireysel hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

C.P. Yem, sektörün değişmez sloganına sahip nadir firmalardandır. “Her çuvalda standart, her koşulda kaliteli” bu sektörde zamana, hammaddeye, fabrikaya, bölgeye göre her sevkiyatta farklı içerikli yem yollanılmadan, beslemede hayvan sağlığı açısından büyük sorunlara ve verimsizliğe yol açan bu yanlış uygulamaya izin vermeden bu işin yapılabileceğini göstermiş olduk. Yetiştirici bilinçlendikçe ve fayda maliyet analizi anlatıldıkça C.P. Yem olarak bizler de hızla büyüdük ve hakettiğimiz “Kalite’nin Markası” sıfatını 31 yıldır korumayı başardık. Yem teknoloji departmanımız aynı zamanda çiftlik ve yatırımlara danışmanlık hizmeti verirken, saha satış ekibinin yanında işi sadece satış sonrası destek olan saha çiftlik destek ekibimiz var. Yani satış öncesi ve sonrası değerli bayilerimiz ile birlikte satılan her çuval C.P. Yem’in arkasındayız.

5.Aktif promosyon, kampanya ve aktiviteleriniz nelerdir?

Söz konusu hayvancılık olunca promosyonlar, kampanyalar ve aktivitelerimiz yetiştiricilerimize yönelik oluyor. Bunlardan en önemlisi sahadaki veteriner ve zooteknistlerden oluşan dev bir ekiptir. Çünkü yem başlı başına uzmanlık gerektiren ve yetiştiricilerimizin en büyük maliyetlerinden biri. En ufak bir sorun direk ceplerine yansıyacağından hata yapma lüksünüz olmuyor. Yıl içerisinde hiç durmadan köy köy gezen ekiplerimiz, hayvan sağlığı ve beslenme konusunda bilgilendirme faaliyetlerini gerek tarım kanalları gerekse sosyal medya aracılığı ile yayabildiğimiz kadar geniş kitlelere ulaştırmaya çalışıyoruz. Yani C.P. farkını dağıttığı bir kaç şapka ile değil, şapkaya sürülen alın terini kazanca dönüştürmeye çalışarak sağlıyor.

6.Bulunduğunuz sektörün bugünü ve geleceği hakkındaki fikirlerinizi öğrenebilir miyiz?

Hayvancılık, nüfus artışına bağlı olarak son on yıldır belirli bir ivme ile yükseliyor. İnsanlarımızın et, süt ve yumurta ihtiyacı katlanarak artıyor. Ülkemizin üretime ihtiyacı var. Fakat şu anda entegre dediğimiz çiftliklerimizin oranı sadece % 5 . Onun dışında % 95 ufak çaplı çiftlikler. Bunlarda da yetiştiricilerimizin yaş ortalaması çok yüksek. Bu yüzden yeni nesli hayvancılığa özendirmemiz çok önemli. Devletimizin ve bizlerin yegane görevi bu. Gençler eline kazma, kürek alacak bunu geleceği görecek, üretecek ve üretecek. İşte o zaman bu genç ve güçlü nüfus ile hayvancılık sektörü yeni ve güçlü çifliklere kavuşarak büyümeye devam edecektir.

7.Şirket çalışanlarınız ve müşterileriniz için aktiviteleriniz mevcut mu?

Her uluslararası firmada olduğu gibi birçok aktivitemiz mevcut ama özellikle eğitim en önem verdiğimiz unsur. Farklı gruplar ile sinerji projeleri oluşturarak hem işe katkı hem de ciddi eğitimlere tabi tutuluyoruz. Sektörümüz, satılanı üreten ve sevk eden yani müşterisi ile başlayıp müşterisi ile var olan bir sektör. Tüm çabalarımız daha iyi hizmet almaları yönünde.

Tunay ÖZTÜRK
CP Yem
İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü