Logo
E-Bülten Kayıt

Haberler

nokta

AIKIMODE İLE RÖPORTAJ

Mart 2015


AIKIMODE İLE RÖPORTAJ

1-Aikimode Aiki Akedemiden bahsedebilir misiniz?

İş dünyasındaki artan rekabet koşulları ve yoğun geçen mesai saatleri nedeniyle stres atmak için arayış içine giren iş adamları, Aikido sanatını haftanın her günü istedikleri programa göre, mesai saatleri öncesi güne başlamadan veya günün sonunda yapabiliyorlar. Aikido zihin yorgunluğu ve günün stresini bedenden atmak için eşsiz bir sanattır. İş dünyası hafta sonu da eğitimlere çocuklarıyla birlikte katılarak zamanını daha verimli kullanıyor ve sevdikleriyle daha fazla vakit geçirebiliyorlar.

2-Nedir Aikido ve neden çocuklar?

Aikido çocuklar için çok yararlı bir spor ve sanattır. Aikimode Aiki Akademi, kendine özgü olarak geliştirmiş olduğu yeni bir eğitim sistemiyle, çocukları eğlendirerek eğitiyor. Çocuklar için verilen eğitimde motor hareket düzeyi geliştirilerek, çocukların gelecekte yapabilecekleri sporlarda güçlü bir altyapı oluşturulması sağlanıyor. Çocuklar aynı zamanda beyinlerinin her iki lobunu da aktif bir şekilde kullanarak tüm vücutlarını çalıştırabiliyorlar. Kendilerine olan özgüvenlerini arttırarak disiplinli bir şekilde sporcu ve sanatkar olabilme yolunda daha hızlı ilerliyorlar.

3-Bize akademinizin özelliklerinden bahseder misiniz?

Büyük ve orta ölçekli iki ayrı salon, veliler ve öğrenciler için bekleme alanları, bir kafe, soyunma odaları, karşılama ofisi ile toplamda 500 metrekare üzerine kurulmuş bir mekan Aikimode. 24 saat kayıt yapan özel kamera sistemi, Wireless internet hizmeti, kaliteli malzemeler, hijyenik bir ortam, her gün sabah 6’ dan akşam 10’ a kadar var olan eğitimler ve sistematik eğitim anlayışı ile Türkiye’de ve Avrupada alanının öncüsü bir okul Aikimode Aiki Akademi. 4 yaşından 60 yaşına kadar 500' e yakın öğrencisi ile Türkiye' nin en büyük Aikido okullarından olan Aikimode' da, 4-11 yaş arası çocuklar için spor akademisi mezunlarından ve üniversite öğrencilerinden oluşan özel asistanlar, çocukların Aikido gelişimleri için derslerde sürekli asistanlık yapıyor. Bu sabit 3-4, bazen de 5 asistan kullanımı, çocukların Aikido’ yu anlamasında çok yararlı olmaktadır. Veliler huzurlu ve mutlu. Çünkü ilgilenmedik çocuk kalmıyor.

 

4-Velilerin, bu eğitimlerden başka ne gibi kazanımları var ?

Babalar ve annelerde Aikido iş yaşamı stresinden bir parça kurtulabilmek için yapabiliyorlar. Aslında daha esnek, daha güçlü, daha dayanıklı bir beden yapısının yanında mental olarak ta Aikido, insanı rahatlatan bir sanat. Hayata daha pozitif bakabilmek için güzel bir uğraş. Bir renk.

5-Öğrenci seçerken dikkat ettiğiniz kriterler var mı?

Aikimode' da eğitim almak isteyen öğrenciler öncelikle özel bir çalışmadan ve değerlendirmeden geçiyor. Farklı yaş grupları için farklı değerlendirme kriterleri mevcut. Bu değerlendirme esnasında katılımcılar nasıl bir eğitim alacaklarını, nasıl insanların eğitime katıldıklarını kendi gözleri ile gözlemleme imkanı bulabiliyorlar. Değerlendirmedeki en büyük kriterler sağlıklı ve istekli olmaktır. O zaman Aikimode' nin tüm kapıları sizlere tamamen açılıyor.

6-Dojonuzla yetişkinler için de aikido dışında farklı alanlarda eğitimleriniz var mı?

Elbette. Akedemimizde, yetişkinler için Aikido’ nun yanında Iaido, Jodo ve Kendo sanatlarıda icra ediliyor. Bu branşlarda Türkiye' nin ve Avrupa' nın önde gelen eğitmenleri çalışıyor. Yetişkin sınıflarımızda, haftanın 7 günü sabah ve akşam saatlerinde Aikido, haftanın belirli günlerinde de Iaido ve Jodo savaş sanatları üzerine eğitimler verilmektedir. Geleneksel Japon Savaş Sanatlarının günümüzden yüzlerce yıl öncesine yayılan, özellikle Katana (Samuray Kılıcı), Ken (Antreman Kılıcı), Jo (Uzun Sopa) ve Tanto (Samuray Bıçağı) disiplinleri üzerine, temel birebir uygulamaya dayalı, yoğun içerikli bir savaş ritüeli üzerinden eğitim vermekteyiz.

Oğuzhan Ulvi Başkurt

Aikimode Aiki Akedemi

Sensei - 4. Dan Aikikai

Aikomode hakkında detaylı bilgi için: https://aikimode.com/